Aktuellt från NCFF

Besök hos de tre vinnarna av utmaningen "Barnens bästa fritids"

2011-06-07

Under våren har elever från fritidshem runt om i Sverige skickat in uppfinningsrika bidrag till NCFF. Vi valde ut tre bidrag som på olika sätt visade på såväl nytänkande som kreativitet och full aktivitet!

Motiveringarna till de tre vinnande bidragen har presenterats tidigare men nu har vi även bilder och berättelser att dela med oss i och med besök hos de "vinnande" fritidshemmen".    

Svalstaskolan i Nyköping

Svalstaskolan fick besök av NCFF sista tisdagen i maj som bjöd på försommarvärme. De yngsta eleverna, år 1-2 fick gå ut i skolskogen för att göra sitt eget mellis; fruktspett och två olika  smörgåsar med spännade pålägg. De hann också gå en ny slags sagopromenad och prova på att leda en "blind" vän som hade på sig en ögonbindel. De äldsta eleverna, år 3 och uppåt stannade kvar på skolan gjorde sina egna smoothies. Höjdpunkten var ändå när de fick gå ut och prova på Le Parkour på den inspirerande skolgården!

Fiskebäckskolan i Västra Frölunda

Den nionde juni var det elever, år 2-3 på Fiskebäckskolans tur att ta emot NCFF. Efter lite frilek med sakerna som fanns i den aktivitetsväska som vi tagit med oss som gåva till fritidshemmet blev det dags att fixa ett nytt slags mellis. I fyra grupper gjorde eleverna två olika frukt & bär smoothies och två olika smörgåsröror som de allra flesta uppskattade! Efter det blev det Le Parkour trots regnruskiga vädret. Alla visade gott mod och provade på att förflytta sig på ett annorlunda sätt.

 

Västerhus fritids F-3 Östbergsskolan i Östersund

Till hösten när skolorna börjar igen kommer NCFF besöka det tredje fritidshemmet som utmärkt sig på ett positivt sätt. Mellanmål och uteaktiviter planeras även till det tillfället.    

Uppdaterad: 2011-06-28

Sidansvarig: Camilla Bergholm

xltw%tzEnlxtwwl6mp}rszwxKz}%u6%sp