Gör inte som alla andra, ska man lyckas måste man göra tvärtom!

Namn: Markus Nilsson

Hemstad: Stad? Jag bor på landet, långt ut i ödemarken med 2 kilometer till närmaste bofasta granne. Min gård är belägen 3,5 mil sydost om Halmstad. Här har mina förfäder bott åtminstone sen 1800-talet.

Familj: Tja, jo och katt.

Fritid: Om jag ska vara helt ärlig så har jag ibland lite svårt att skilja på arbete och fritid. Har man ett jobb där man får köra fyrhjuling och plocka svamp så har man. Jag har nyligen tagit jägarexamen och ska göra skytteproven i vår. Jag tror att det kommer att bli en hel del vildsvinsjakt framöver. Fotograferar, lagar mat och kollar på film med grabbgänget inne i Halmstad på lediga helger.

Markus Nilsson har läst måltidskunskap och värdskap på Restaurang- och hotellhögskolan Grythytte akademi, vid Örebro universitet. Han arbetar idag som gårdsdräng, som han själv kallar sig för.

 


Varför valde du att läsa måltidskunskap och värdskap?
– Jag valde nog inte att läsa måltidskunskap och värdskap i sig. Jag valde att tillbringa tre år i Grythyttan med det annorlunda studiesätt och den annorlunda pedagogik som det innebär. Jag hade studieuppehåll från studier i statskunskap och nationalekonomi och på det sättet halkade jag in i restaurangbranschen. Sen ville jag fördjupa mig inom branschen. Jag tog tjänstledigt från mitt jobb och hade hela studietiden en fot kvar där. Restauranghögskolan är inte någon vanlig skola, för att utbildningen verkligen ska ge något tror jag att man bör ha jobbat ett tag innan. På den tiden var det antagningsprov till utbildningen, vilket jag tycker är tråkigt att man tagit bort. Ska man bo tre år på en liten ort så är det viktigt att man varit där och känt in om man klarar av att bo där först.


Vilket var ditt första arbete efter utbildningen och vad arbetar du med idag?
– Det kanske sämsta jag gjort i mitt liv var nog att gå tillbaka till min gamla tjänst direkt efter utbildningen. Helt plötsligt stod jag där och serverade gin och tonic på exakt samma sätt som man gjort före utbildningen, det var lite som om tre år bara försvunnit och kostat pengar istället för att inbringa inkomst. Jag bytte jobb några gånger men var väl inte riktigt nöjd, tanken var att driva eget men det var svårare än jag tänkt. Efter en slingrig tid så hittade jag mitt nuvarande jobb, som är det absolut bästa jobbet jag någonsin haft. Det är en gård, inte så långt ifrån min egen, som heter Ulvereds Hjorthägn. Jag är den ende som är anställd på heltid i företaget och jag arbetar nära mina chefer som också äger företaget. Det är ett gift par som, precis som många andra småföretagare, inte har en aning om vad en 40-timmars arbetsvecka är. Det är oerhört lärorikt att arbeta med människor som har den erfarenheten de har och det drivet i sig. Mina arbetsuppgifter är mycket varierande vilket jag trivs bra med. Ulvereds är ett småskaligt livsmedelsföretag som jobbar "på två ben".

Det ena benet är köttet. Vi slaktar och styckar på gården samt vidareförädlar en lång rad produkter som vi sedan säljer. Vi tar dels hand om våra egna djur, men köper även in djur från närliggande hägn. Ungefär på samma avstånd som vi säljer. Vi arbetar med all form av vilt, huvuddelen är hjort, både dovhjort och kronhjort. De styckade delarna säljs framförallt till restauranger, som har höga krav på att det ska vara bra kött, gärna med lokal förankring. I sortimentet finns också många vidareförädlade viltprodukter som också säljs till restauranger, men som också säljs i butiker samt i vår egen gårdsbutik. Vi finns t.ex. i några helautomatiska butiker där du använder ditt konto- eller kreditkort som nyckel. Du går in i butiken, plockar åt dig dina varor och köpet registreras med hjälp av små radiosändare i etiketterna. När köpet är genomfört och signerat på bildskärmen öppnas dörren och du kan ta dina varor och gå ut. Kanske är det så alla butiker kommer att fungera om 10 år.

Det andra benet i företaget är besöksverksamheten på gården. Gårdsbutiken har jag redan nämnt men det vi arbetar allra mest med är företagsarrangemang med aktiviteter, konferens och annorlunda mat. Söndagar brukar vi dessutom ha öppet för allmänheten med söndagsmiddagar och våra välkända vilda plankor med gårdens kallskurna delikatesser samt tillbehör. Nyligen har vi invigt gårdens nya storsatsning. Den gamla festladan hade gjort sitt och det behövdes nya lokaler och framförallt ett nytt kök. Den nya festladan är som en restaurang med plats för 100 personer, en stor bar och ett modernt restaurangkök. Framför panoramafönstren strövar hjortarna fritt i ett stort och naturskönt hägn. För mig är det viktigt att både vi och våra gäster är med och ser hur hela kretsloppet fungerar. I det nya köket kommer vi att utveckla nya helvilda produkter som ska säljas i butiken. Dessutom kommer vi kunna erbjuda matlagningsaktiviteter och kunna ta emot större grupper.


På vilket sätt har du nytta av utbildningen i ditt arbete?
– Hela utbildningen i Grythyttan bygger på fem aspekter som genomsyrar samtliga kurser som ges. Rummet, mötet, stämningen, produkten och styrsystemet. Dessa aspekter har gett oss studenter ett helhetstänk som jag tror andra liknande utbildningar saknar. Ibland tänker jag tillbaka på studietiden och minns att man ibland satt och pluggade en massa konstiga saker, som man inte fattade ett dugg varför man skulle lära sig. Men det är förmodligen så att det var de kurser som tog upp färg och form, stilhistoria, social kompetens, internationella fältstudier med praktik på vingård utanför Melbourne och de ceremoniella måltiderna på Saxå Herrgård samt att få arbeta som servitör på nobelfesten som har gett mycket perspektiv. Självklart har man även nytta av att ha läst företagsekonomi, marknadsföring, ledarskap, sensorik, livsmedelshygien, dryckeskunskap, barkunskap och min favoritkurs måltidskultur. Jag har t.o.m. haft nytta av den allra tråkigaste kursen – 5 poäng ansvarsfull alkoholhantering. Sen får man inte glömma bort att ett studiedygn har 24 timmar, de kontakter man skapar och de människor man lär känna är väl så viktiga som utbildningen i sig.

Har du hittat några tidigare kurskamrater i alumnnätverket?
– Ja, jag var tidigt med i nätverket och har hittat en hel del. Vi blev tajta med varandra där uppe i Grythyttan, man lär känna varandra riktigt väl.

Vilken information skulle du vilja få från alumnnätverket?
– Riktigt svår fråga, någonstans finns det en vilja att en dag fortsätta studera, har i sju år nu funderat på en magisteruppsats, man kanske vill få veta mer om vad som händer på skolan just nu och om det finns någon ny rolig kurs som man kanske kan läsa på distans eller under kort tid. Kan också tänka mig att det skulle vara intressant för arbetsgivare att hitta folk. Vi som trivs med våra jobb tittar ju sällan efter nya.

Har du några kloka ord till framtida alumner?
– Ett G på första tentaförsöket är mångdubbelt bättre än ett VG på omtentan.
– Var kritisk mot allt du läser och lär dig, men var för den sakens skull inte negativ.
– Gör inte som alla andra, ska man lyckas måste man göra tvärtom och stå ut med att folk skrattar åt en. 

Text: Joanna Jansdotter
Bild: privat

Uppdaterad: 2011-06-09

Sidansvarig: Anna Ragén

xltw%tzElyyl6}lrpyKz}%u6%sp