Offentliga föreläsningar: AI för alla - möjligheter, utmaningar och risker
10 oktober 2018 18:30 – 20:00 Hörsal L1, Långhuset
Amy Loutfi, professor i informationsteknologi och chef för Centrum för tillämpade autonoma sensorsystem (AASS) vid Örebro universitet.

AI är mer än ett modeord. När samhällen rör sig mot ökad digitalisering är användningen av artificiell intelligens för att hantera dessa data oundviklig.
Den här föreläsningen fokuserar på möjligheterna för AI-tekniken i breda termer men lyfter också några av de viktigaste utmaningarna för att AI ska fungera inom ett brett spektrum av applikationer. Under föreläsningen diskuteras tekniken, men den erbjuder också en reflektion med människan i centrum, över vad AI kan göra inte bara för modern industri utan också för att möta några av de stora utmaningarna som vårt samhälle står inför idag. Genom att avmystifiera AI syftar föreläsningen dessutom till att ge insikt om de stora möjligheter som finns för tekniken och vad som kanske kan vara några av de mer överhängande riskerna.
Välkommen, fri entré!
Nyfiken på Artificiell Intelligens?
en serie offentliga föreläsningar hösten 2018
- AI för alla - möjligheter, utmaningar och risker, Amy Loutfi 10/10
- Internet i våra apparater - finns det bara möjligheter? Tomas Lennvall 15/11