Högskolepedagogiskt centrum

Vägledning – Examinationer ska synliggöra faktisk kompetens

 

Examinationer ska utformas så att studentens egen förståelse, färdigheter och omdöme synliggörs också när AI kan användas

Det innebär bland annat att underlag som studenter har tagit fram i öppen miljö inte ensamt kan ligga till grund för att bedöma om de har kunskaper, förståelse och förmågor som kursens mål anger. Att examinationer säkerställer självständighet bidrar till att förebygga risker för överberoende av AI och minskad autonomi. 

Många lärare har tagit fram kreativa former för examination. I filmerna nedan har du möjlighet att ta del av några exempel. Till filmerna presenteras FAQ som filmerna genererat och lärare ställt till Högskolepedagogiskt centrum.


I den första filmen samtalar Anna Hultgren från Högskolepedagogiskt centrum med Josefin Nolin från juristprogrammet om hennes kreativa utformning och strukturerade genomförande av en löpande lärandeexamination som syftar till att utveckla och bedöma studenternas diskussionsförmåga. Samtidigt syftar den till att stödja studenternas utveckling av teoretisk förståelse för ämnesinnehållet.

Nedan ser du exempel på målformuleringar och kriterier för seminarium. Ett av kriterierna handlar om att uppvisa förståelse medan de övriga handlar om att uppvisa att man förberett sig och att man kan delta i och bidra till en god diskussion. Beroende på vad som ska bedömas är kriteriet för förståelse lämpligt eller olämpligt.

Målformuleringarna handlar om att kunna hantera flera olika situationer och inte bara en. Ska det vara motiverat att måluppfyllelse kräver deltagande vid ett flertal tillfällen är det viktigt. Om måluppfyllelse ska bedömas vid endast ett seminarietillfälle kan situationen vara en annan.

Mål    

Efter avslutad kurs ska du kunna…

…göra, motivera och diskutera didaktiska val gällande undervisning i olika moment inom algebra

…utforma, motivera och diskutera olika pedagogiska aktiviteter utifrån jämställdhet

…välja, motivera och diskutera samtalsmetoder för psykologisk vägledning

…genomföra, motivera och diskutera psykologiska bedömningar utifrån olika teorier.

…välja, motivera och diskutera olika byggnadstekniska metoder utifrån ekonomisk, social och ekologisk hållbarhet

G U 

Du inleder efter önskemål eller på uppmaning diskussioner med självständigt formulerade och relevanta inspel grundade i anvisat kursmaterial.

Du hänvisar inte till kursmatterial i dina inledande inspel.

Dina inledningar är inte självständigt formulerade, utan till stor del en återgivning av formuleringar som finns i anvisat kursmaterial.

Dina inledningar är irrelevanta.

Du visar bred och nyanserad förståelse för anvisat kursmaterials framställan av relaterat innehåll genom att du grundar dina inledningar i flera framställningar som stödjer varandra eller motsäger varandra.

Du ger relevant respons på kurskamraters inspel genom att till exempel komplettera, nyansera eller ifrågasätta med argument grundade i anvisat kursmaterials framställan av relaterat innehåll.

Din respons grundas i och visar förståelse för kursmaterialets presentation av relaterat innehåll.

Du visar bristande bredd och nyans i din förståelse för anvisat kursmaterials framställan av relaterat innehåll genom att inte grunda dina inledningar i flera framställningar som stödjer varandra eller motsäger varandra.

Du ger ingen respons på kurskamraters inspel.

Din respons är irrelevant.

Din respons grundas inte i anvisat kursmaterials framställan av relaterat innehåll

Din respons visar att du har bristfällig förståelse för kurslitteraturen presentation av relaterat innehåll.

Du bemöter dina kurskamrater med respekt, till exempel genom att vara saklig, se till att alla får möjlighet att komma till tals och låta den som talar tala till punkt.

Du bemöter dina kurskamrater på sätt som signalerar bristande respekt, till exempel genom att du…

…inte skiljer på sak och person

…tar orimligt stor del av talutrymmet

…avbryter

Ett sätt att lösa omexaminationen vid en löpande muntlig examination som är utformad som en seminarieserie är att vid vissa tillfällen ha uppsamlingsexaminationer. Då kan deltagare från olika grupper som varit frånvarande eller underkänts vid olika seminarier delta. Om det sker efter två, tre, fyra eller fem ordinarie seminarietillfällen behöver deltagarna vara förberedda på det material de skulle varit förberedda på till samtliga dessa. Seminarieledaren som har koll på vem som missat vilket seminarium kan fördela ordet om det är specifikt underlag som behövs för bedömning av viss student.


I den här filmen samtalar Anna Hultgren och Petronella Ekström från Högskolepedagogiskt centrum om två examinationer som lärare utformat och genomfört. I båda fallen utgör muntlig examination en del av examinationen.

I examinationen kan omexamination behöva ske på olika grunder. Omexamination kan ha grund i att studenten:

  • lämnat in en underkänd skriftlig uppgift
  • blivit underkänd vid det muntliga tillfället
  • deltagit i samarbetet i för låg grad

Olika grunder kan hanteras olika och en struktur för att hanteringen behöver byggas.

Underkänd skriftlig inlämning

Om studenterna underkänns på den skriftliga uppgiften behöver den kompletteras innan studenterna får möjlighet att delta i den muntliga examinationen. Det är viktigt att läraren har ett komplett underlag att skapa frågor utifrån.

Underkänd vid det muntliga tillfället

Om studenten underkänns vid den muntliga examinationen kan det ha olika orsaker. Det kan bero på

  • den uppvisade teoretiska förståelsen
  • den delgivna reflektionen över samarbetet
  • presentationstekniken

Om den uppvisade teoretiska förståelsen eller presentationstekniken inte möter kriterierna för måluppfyllelse får studenten delta vid ett nytt muntligt examinationstillfälle. Om reflektionen över samarbetet inte möter kriterierna får studenten komplettera skriftligt. En svårighet kan vara att det endast är en grupp vid ett omexaminationstillfälle och studenterna går då miste om det lärande som de ges möjlighet till genom att ta del av varandras presentationer. Studenterna rekommenderas ändå delas i två grupperingar som redovisar för en lärare. Det ger läraren större möjlighet att kunna ställa olika frågor med samma svårighetsgrad för att bedöma teoretisk förståelse.

Grund i för lågt deltagande i samarbetet

Om en student bedöms ha deltagit i samarbetet i för låg grad får studenten göra en ny uppgift i en ny grupp. Förhoppningsvis kan det ordnas inför det omexaminationstillfälle som erbjuds inför ny termin/ nytt läsår. Går inte det får studenten genomföra examinationen tillsammans med de som läser kursen nästa gång den går.

Exempel på struktur

Inlämning 1

De som lämnat in kompletta uppgifter vid inlämning 1.

Muntlig ex 1

De som inte lämnat in och de som kompletterat utifrån återkoppling på inlämnat till tillfälle 1.

Individuella inlämningar från de som fått komplettering på reflektioner över samarbete.

Inlämning 2

De som lämnat in kompletta uppgifter vid tillfälle 2 och de som kompletterat utifrån muntlig ex 1.

Muntlig ex 2

De som inte lämnat in och de som kompletterat utifrån återkoppling på inlämnat till tillfälle 1 eller till tillfälle 2.

Individuella inlämningar från de som fått komplettering på reflektioner över samarbete.

Inlämning 3

De som inte lämnat in och de som kompletterat utifrån återkoppling på inlämnat till tillfälle 1 eller till tillfälle 2.

Individuella inlämningar från de som fått komplettering på reflektioner över samarbete.

Muntlig ex 3

De som lämnat in kompletta uppgifter vid tillfälle 3 och de som kompletterat utifrån muntlig ex 1 och muntlig ex 2.

Uppsamling

De som ej påbörjat examinationen, de som bedömts inte ha deltagit i samarbetet i tillräckligt hög grad och de som inte är godkända efter det tredje examinations-tillfället.