Musikstudenter hyllades för konstnärligt nytänkande och ansvarstagande

De första mottagarna av Johan Schnürers musikstipendium blev Joel Norgren Persson och Frej Jönsson, studenter på Musikhögskolan vid Örebro universitet. De fick ta emot diplom och stipendium i samband med årets examenshögtid.
Musikhögskolan har från och med i år ett nytt stipendium, Johan Schnürers musikstipendium, instiftat av universitetets tidigare rektor.
- Musiken har betytt så mycket under min tid som rektor, men också för hela universitetet. Och för hela Örebro. Det känns roligt att kunna bidra till den fortsatta utvecklingen för studenterna och för hela Örebro, säger Johan Schnürer, som var rektor på Örebro universitet 2016-2025.


Ska främja studenternas utveckling
Stipendiets ska främja utvecklingen hos unga musikstudenter i mitten av sina studier och ge mottagarna möjlighet att fördjupa sig inom musicerande eller musikskapande områden som är viktiga för deras fortsatta utbildning.
Medlen ska i första hand användas till undervisningskostnader, men kan även täcka relaterade utgifter såsom resor eller noter.
Två stipendiater fick årets stipendier, 25 000 var: Frej Jönsson och Joel Norgren Persson. De överlämnades av Johan Schnürer vid Musikhögskolans examenshögtid 4 juni.
Bidrar till demokratisk motståndskraft
- Som rektor skröt jag ohejdat om Musikhögskolan, vad den betyder för Örebro universitet och för hela campus, det är unikt att ha Musikhögskolan på området. Kulturen och det ni gör här bidrar till vår demokratiska motståndskraft, till att stärka vårt samhälle, sa Johan Schnürer när han överlämnade stipendierna.

Frej Jönsson studerar till musikproducent på konstnärligt kandidatprogram, inriktning musikproduktion och songwriting. Han beskrivs som en exceptionell student och hyllas för sin förmåga att analysera, utveckla och hitta nya konstnärliga uttryck. Han förutspås ha goda förutsättningar att etablera sig både som musiker och producent.
Joel Norgren Persson är trummis/slagverkare och studerar på ämneslärarprogrammet med inriktning musik. Han lyfts fram som en mycket ambitiös student med hög musikalisk och teknisk nivå, samt ett starkt intresse för musikpedagogik. Motiveringen uppmärksammar hans betydelse på skolan och för andra studenter.

Motiveringarna i sin helhet:
”Joel Norgren Persson är en mycket ambitiös student som tar stort ansvar för sin utbildning och sina studier. Han uppvisar ett djupt musikaliskt kunnande och en hög teknisk nivå inom trumset och slagverk. Hans konstnärliga förhållningssätt förenas med ett genuint intresse för musikpedagogik, vilket ger honom goda förutsättningar att utvecklas till såväl skicklig musiker som pedagog. Han är en viktig person i studentgruppen och en god representant för Musikhögskolan.”
”Frej Jönsson är en exceptionell student, både inom sin klass och i ett längre perspektiv. Han har en stark musikalisk integritet och tydlig konstnärlig profil, samtidigt som han aktivt söker nya arbetssätt och uttryck. Hans reflexiva förmåga är mycket väl utvecklad, och han analyserar musikaliska uttryck på en hög nivå. Med en professionell och ansvarstagande inställning till sina studier har han mycket goda möjligheter att vidareutveckla sitt betydande musikaliska djup och etablera sig som en framstående musiker och producent.”
Text: Björn Sundin
Foto: Maja Eriksson