This page in English

Helena Claesson Lingehall

Helena Claesson Lingehall Befattning: Affilierad forskare Organisation: Institutionen för hälsovetenskaper

E-post: aGVsZW5hLmNsYWVzc29uLWxpbmdlaGFsbDtvcnUuc2U=

Telefon: Telefonnummer saknas

Rum: -

Forskningsämne

Om Helena Claesson Lingehall

Helena Claesson Lingehall är specialistsjuksköterska inom anestesi och intensivvård.

Helena är anställd vid Region Örebro län och arbetar på Kärl- och thoraxkliniken vid Universitetssjukhuset i Örebro (USÖ), där hon innehar en tjänst på 100 %, och som innefattar ett utbildningsansvar på 20 %. I utbildningsansvaret ingår fortbildning av personalen på kärl-thorax operation och handledning av studenter. Helena har även ansvar för två systematiska kvalitetsprojekt. Dessa syftar till att förbättra vården och ge en fördjupad kunskap hos vårdpersonalen om förebyggande, upptäckt och behandling av dels akuta förvirringstillstånd, dels perioperativ hypotermi.

Helena disputerade vid Institutionen för omvårdnad vid Umeå universitet 2016 med avhandlingen Akut förvirringstillstånd (delirium) hos äldre personer som genomgått hjärtkirurgi: riskfaktorer, demens, patienternas erfarenheter och skattningsinstrument.

Det övergripande syftet med denna avhandling var att undersöka postoperativt delirium bland äldre personer som genomgått hjärtkirurgi med hjärt-lungmaskin med fokus på riskfaktorer, demens, patienters erfarenheter samt utvärdering av skattningsinstrument för delirium.

Är affilierad forskare till Örebro universitet och Umeå universitet.

 

Forskningens inriktning

Pågående projekt:

Helena samarbetar med forskare på Umeå universitet där Helenas forskning handlar om akuta förvirringstillstånd efter hjärtoperation (postoperativt delirium, POD). Syftet är att öka kunskapen om vilka faktorer (patientrelaterade/behandlingsrelaterade) som ökar risken för att drabbas av POD.

Helena har också ett samarbete med forskare på Karolinska Institutet (PeriBrainCare) i ett projekt som syftar till att utforska postoperativ neurokognitiv återhämtning hos äldre personer efter hjärtkirurgi.

Ytterligare områden där Helena påbörjat forskning är postoperativt illamående och kräkningar (postoperative nausea and vomiting, PONV) vid hjärtkirurgu samt periperativ hypotermi vid kärlkirurgi. Forskningen runt PONV fokuserar på riskfaktorer för PONV under vårdtiden vid hjärtkirurgi, och forskningen inom området hypotermi fokuserar på sambanden mellan perioperativ hypotermi och patientutfall efter endovaskulär aortaoperation vid akut ruptur.

 

Publikationer

Artiklar i tidskrifter |  Doktorsavhandlingar, sammanläggningar |  Manuskript | 

Artiklar i tidskrifter

Doktorsavhandlingar, sammanläggningar

Manuskript