Vill du bidra till forskning om effekten av sömnbrist?

Vad handlar studien om?

Sömnrelaterade störningar så som otillräcklig sömn är ett växande folkhälsoproblem både i Sverige och globalt och kan leda till både långsiktiga hälsorelaterade problem (såsom psykisk ohälsa) och direkta negativa effekter såsom nedsatt uppmärksamhets-och minnesförmåga vilket är kopplat till förändringar i hjärnans aktivitet och/eller struktur.

I denna studie vill vi undersöka effekten av sömnbrist samt jämföra effekten av total sömnbrist, vilket syftar till vakenhet under en hel natt eller längre, och partiell sömnbrist, vilket syftar till för kort sömnlängd under en eller flera efterföljande nätter. Mer specifikt så kommer vi att undersöka effekten av sömnbrist på hjärnans funktion, kognitiva förmågor och olika biomarkörer (t.ex. stress och inflammation).

Vad innebär ett deltagande?

Som studiedeltagare kommer du att genomgå:

  • Ett screeningbesök där du kommer att fylla i olika frågeformulär som syftar till att avgöra om du platsar som deltagare i studien. Om du inkluderas i studien kommer du därefter att få fylla i ytterligare frågeformulär samt få material (t.ex. provtagningkit) och instruktioner för att kunna genomföra ditt deltagande.
  • Tre testbesök där vi kommer att mäta din hjärnaktivitet, kognitiva förmåga och fysiologiska funktion (EKG, EDA). Vi kommer även att ta blodprover och du kommer att få fylla i frågeformulär. Dessa testbesök kommer att genomföras efter att du har genomgått vardera av tre olika sömntillstånd: normal sömn, total sömnbrist (ca 28-32 timmar utan sömn), och partiell sömnbrist (2 nätter med 4 timmars sömn).
  • Under studien kommer du även att bära en aktivitetsmätare (aktigrafi) som bland annat mäter olika sömnrelaterade variabler. Du kommer även att ta avföringsprover vid ett tillfälle samt salivprover i samband med varje sömntillstånd.

Vem kan delta?

Du kan delta i studien om du:

  • Är mellan 20-40 år och frisk
  • BMI inom normalspann (18,5-24,9)
  • Villighet att följa studieprotokoll

Du kan inte delta om du:

  • Har en aktuell diagnos av psykiatriska eller neurologiska sjukdomar eller syndrom
  • Har en aktuell diagnos av annan sjukdom som begränsar studiedeltagande
  • Har en diagnosticerad sömnstörning (t.ex. insomnia), låg sömnkvalitet, sömnapné, extrem dagtrötthet, eller är en extrem morgon- eller kvällsmänniska.
  • Arbetar nattskift eller roterande nattskift eller har livsstilsfaktorer som kan bidra till fragmenterad sömn (t.ex. småbarnsförälder).
    Använder läkemedel/kosttillskott som kan påverka studiens utfallsmått (t.ex. melatonin)
  • Har extremt hög upplevd stress
  •  Är vänsterhänt
  • Inte kan genomgå en magnetkameraundersökning i forskningssyfte (t.ex. pga klaustrofobi, metallsplitter eller elektroder i kroppen).
  • Annan anledning experimentledaren anser att deltagande är olämpligt.

 

För mer detaljerad information om hur studien går till, vänligen läs igenom informationsbladet nedan [ forskningspersonsinformationen som pdf].

Om du är osäker om du uppfyller kriterierna för att delta i studien, vänligen fyll i intresseanmälan och/eller kontakta oss.

Hur anmäler jag mig?


Anmäl ditt intresse för studien här.

Har du några frågor om studien kan du kontakta oss:

E-post: naps@oru.se eller
Studieansvarige pernilla.andersson@oru.se