Regional skolledarkonferens 2025

04 december 2025 09:00 – 16:30 Anmälan krävs. Lokal meddelas ungefär en vecka innan konferensen till den e-postadress du anger i anmälan.

Vägvisare

Perspektiv på AI – för rektorer

4 december 2025

  • 8:15 - 9:00, registrering och garderob
  • 09:00 - 16.30, program
  • Plats: Örebro universitet, lokal meddelas senare
  • Deltagande i konferensen är kostnadsfritt.

Välkommen till årets upplaga av Regional skolledarkonferens som syftar till att ge olika perspektiv på Artificiell Intelligens för rektorer.

Konferensen arrangeras av RUC - Regionalt utvecklingscentrum vid Örebro universitet och utgör en av satsningarna för regionens skolledare i syfte att skapa långsiktigt hållbara strukturer för samverkan och lärande. Konferensen är även en del i en längre lärprocess, Att leda forskningsbaserad skolutveckling – regional lärprocess för rektorer, skolchefer och verksamhetschefer.

Konferensen är del av det samverkansavtal om RUC som är tecknat med Örebro läns kommunala skolhuvudmän och riktar sig därför i första hand till dig som arbetar för Örebro läns kommunala förskolor och skolor som:

  1. biträdande rektor eller rektor i förskola och skola
  2. verksamhetschef eller skolchef

Om platser finns kvar vid anmälningstidens slut erbjuds platser även till andra skolhuvudmän som inte tecknat samverkansavtal.

Mappar i hög

Program

Årets regionala skolledarkonferens syftar till att ge olika perspektiv på Artificiell Intelligens för rektorer.

Stolar i rader

Innehåll

- AI och samhälle: skolans uppdrag
- Rektorer och AI med fokus på policy
- AI och praktik, lärande och kunskap, bedömning

Mikrofon

Medverkande

Johan Lundin
Marie Utterberg Modén
Erik Winerö
Samtliga från Göteborgs universitet.