”Växtbaserad mat måste vara både hälsosam, smakrik – och prisvärd”

Elisabet Rytter och Robert Brummer

Livsmedelsföretagens nutritions- och forskningsexpert Elisabet Rytter tillsammans med Robert Brummer, professor vid Örebro universitet och föreståndare för PAN Sweden.

Det krävs tvärvetenskapliga samarbeten för att forskning om framtidens hållbara livsmedel ska bli framgångsrik – och för att växtbaserad kost ska bli attraktiv för konsumenterna. Det konstaterar professor Robert Brummer, föreståndare för PAN Sweden, vid ett fullsatt seminarium i Almedalen 2025.

– För att växtbaserade livsmedel ska bli konsumenternas första val räcker det inte att göra maten så hälsosam som möjligt. Proteinerna måste vara minst lika smakrika som de traditionella alternativen – och de får inte heller bli dyrare, säger han.

Seminariet arrangerades av det svenska forskningsrådet Formas och bjöd på både samtal, debatt och smakprov på framtidens livsmedel. Robert Brummer, professor i gastroenterologi vid Örebro universitet och föreståndare för forskningscentret PAN Sweden medverkade tillsammans med företrädare för tre andra centrumbildningar för livsmedelsforskning och representanter från jordbruks- och livsmedelsbranschen.

Tvärvetenskapliga samarbeten ger snabbare nytta

Panelen konstaterade att just de nya centrumbildningarna – som PAN Sweden är ett exempel på – fyller en viktig funktion med sina tvärvetenskapliga samarbeten där forskare från olika discipliner samarbetar och där också företag och offentlig verksamhet ingår.

– Det går inte att exempelvis bara jobba inom bioteknologi utan att ta hänsyn till aspekter som handlar om hälsa, smak eller policybeslut. Om vi kan undvika stuprörsforskning och i stället integrera de olika aspekterna så går utvecklingen snabbare. Då kan vår forskning ännu fortare bidra till nytta i samhället.

Bana mark för framtidens forskare

Men det räcker inte att bara fokusera på forskningsresultat, menar Robert Brummer. Det behövs också pengar som räcker till att utbilda nya forskare för att säkerställa att det finns ett humankapital som kan ta sig an utmaningar inom sektorn, även i framtiden.

– Det pågår väldigt lite forskning inom livsmedelsbranschen jämfört med hur det ser ut i andra sektorer, som teknik och läkemedel. Den innebär att branschen blir ännu mer beroende av den forskning som finns inom akademin. Därför är det viktig att också satsa pengar på att utbilda och skapa fler moderna forskare, säger Robert Brummer.

PAN Sweden

Allt fler väljer mat baserad på växter, men det krävs mer kunskap om hur den påverkar kroppen. Det tvärvetenskapliga forskningscentret PAN Sweden arbetar för att ta fram vetenskapligt underlag om växtbaserade proteiner – med målet att maten ska vara både hälsosam för individen och hållbar för planeten. Verksamheten koordineras av Örebro universitet och finansieras av det svenska forskningsrådet Formas.

Läs mer om PAN Sweden här. 

Text: Anna Lorentzon
Foto: Marie Brodin