Förädling av växtbaserad mat

växtbaserad mat i händer

växtbaserad mat i händer

Vad gör vi?
Vi utvecklar och använder en verktygslåda inom livsmedelsvetenskap för att systematiskt undersöka växtbaserade proteiner. Vi tittar på struktur, biotillgänglighet, matsmältning och fermentering – allt i samband med måltider som innehåller kostfibrer och tarmens ekosystem, som är unikt för varje individ och förändras över tid.

Modellproteiner
För att göra arbetet effektivt väljer vi ett begränsat antal proteinkällor som ”modellproteiner”: havre, soja och ärta. Kycklingkött används som animalisk referens.

Varför?
Genom att fokusera på dessa källor kan vi snabbt utveckla och testa verktygslådan, vilket ger oss bättre kunskap om hur växtbaserade proteiner fungerar i kroppen.

Forskningsområdet leds av professor Maud Langton vid Sveriges lantbruksuniversitet (SLU) och biträdande ledare professor Marie Alminger vid Chalmers tekniska högskola (CTH). Forskare från SLU, CTH, RISE och Örebro universitet (ORU) deltar, liksom representanter från viktiga icke-akademiska organisationer såsom Lantmännen, Orkla AB, Lyckeby och Many Ways AB.