Institutionen för naturvetenskap och teknik

”Att få jobba med något som hjälper människa och natur motiverar mig”

Studenter från Biologiprogrammet vid Örebro universitet.

Bakre raden: Isabella Brun, William Sandin, Karin Gabrielsson Morton, Maaike Welvaart, Emma Bergman, Alma Scheir Johansson och Olivia Brännström. Främre raden: Kajsa Adamsson, Malin Käll, Benedicta Essien och Johanna Bergsten.

Laboratorieassistent på ett sjukhus eller masterstudier i toxikologi, forensik eller biomedicin – kanske med siktet inställt på forskning. Det är några exempel på vad som väntar de nyutexaminerade studenterna från Biologiprogrammet vid Örebro universitet.

– Det jag kommer minnas mest från Örebro är alla roliga föreläsningar vi har haft med lärarna och all kunskap jag har fått, säger Johanna Bergsten som precis har tagit examen från Biologiprogrammet vid Örebro universitet.

Hon ska jobba på mikrobiologen vid Västmanlands sjukhus i Västerås i sommar och planerar sedan att studera vidare och antingen ta en masterexamen i toxikologi vid Karolinska Institutet eller i forensik vid Uppsala universitet.

– Jag ser fram emot att kunna använda all kunskap jag har fått från Biologiprogrammet – jag har redan stor nytta av det jag lärt mig nu i yrkeslivet. Jag ser också fram emot att lära mig nya saker och att varje dag kommer vara lite olika, säger hon.

Jobba i labb – eller läsa vidare

Kurskamraten Benedicta Essien jobbar på avdelningen för klinisk mikrobiologi vid Centralsjukhuset i Karlstad under sommaren. Därefter vill hon antingen fortsätta jobba på ett labb eller läsa en master inom biomedicin.

Maaike Welvaart ska läsa Masterprogrammet i infektionsbiologi vid Uppsala universitet.

– Jag vill fortsätta att lära mig nya saker och ser fram emot att få forska för att utveckla framtiden, säger hon. 

Karin Gabrielsson Morton har läst kurser vid olika universitet under många år och nu tar ut sin examen efter att ha skrivit examensarbetet vid Örebro universitet.

– Jag hoppas kunna fortsätta att kombinera arbete med studier. Nu i sommar går jag tillbaka till att arbeta i ett projekt där jag utvärderar forskningsstöd till forskning som syftar till att ersätta djurförsök, i samarbete med en amerikansk forskningsstiftelse, berättar hon.

Nyfiken på forskning

För Malin Käll väntar masterstudier i biologi med inriktning mot marin ekologi i Göteborg. Hon var först inställd på att jobba för ett företag efter studierna, men efter att ha genomfört sitt examensarbete vid Goethe-universitetet i Frankfurt am Main i Tyskland är hon nu lite mer öppen för forskning.

– Jag tycker mycket om labbandet – och jag har knutit många nya kontakter, vilket känns spännande inför framtiden, säger hon.

Även Alma Scheir ska plugga vidare. Hon har kommit in på Masterprogrammet i toxikologi vid Karolinska Institutet i höst.

– Jag vill verkligen jobba inom forensik och kriminalteknik i framtiden och ser fram emot att kunna kombinera naturvetenskap och kriminologi.

Vad kommer du minnas bäst från Biologiprogrammet vid Örebro universitet?

– Det jag kommer minnas allra mest är alla fantastiska människor jag träffat från klassen och kårsektionen. Men också att jag är med grundare i den nya föreningen NAVO, som jag tror kommer betyda mycket för universitet i framtiden, säger hon.

Fina minnen av lärarna – och det sociala utanför studierna

Kurskamraten Emma Bergman är inne på samma spår.

– Det första jag tänker på är vilka bra lärare vi har haft. Det jag också kommer minnas med Örebro universitet är vilken stark social kontakt det finns på skolan utanför studierna. Tack vare kårerna och sektionernas engagemang får man definitivt roliga minnen från studietiden.

Hon har planer på att ta en masterexamen i framtiden, troligtvis inom toxikologi, molekylärbiologi eller immunologi.

– Jag ser fram emot att få lära mig ännu mer i mitt kommande yrkesliv. Att få vara en del av exempelvis forskning eller en annan typ av utveckling, till exempel inom industri, där man i längden hjälper människa och natur, är något jag strävar efter och som motiverar mig. Jag har alltid dragits till det som händer på mikro eller molekylnivå, säger Emma Bergman.

  • Biologiprogrammet är en treårig utbildning vid Örebro universitet.
  • Biologiprogrammet erbjuder en bred och gedigen grund inom biologiska vetenskaper och förbereder studenter för en rad olika karriärvägar.
  • Programmet kännetecknas av en nära kontakt mellan studenter och lärare.
  • Läs om Biologiprogrammet här.

Text: Anna Lorentzon
Foto: Anna Lorentzon