Funderar du över din ekonomi?

Funderar du över din ekonomi, och hur du och din partner har det tillsammans när det gäller pengar? Är ekonomi en laddad fråga? Leder den till konflikter och gräl? Har du känt dig kontrollerad, utnyttjad och rädd för din partner i relation till din ekonomi och försörjning? Använder din partner ekonomin för att skada dig? Eller har du sådana erfarenheter från en tidigare relation?

Just nu pågår forskningsprojektet It's all about the money – om hushållsekonomiska diskurser i vått och torrt, från vardagligt prat om pengar till ekonomiskt våld och ekonomiska konsekvenser av våld i nära relationer där vi studerar hushållsekonomi i parrelationer och ekonomiskt våld i heterosexuella parförhållanden.

Är du intresserad av att medverka i en intervju för att berätta om dina erfarenheter och tankar i ämnet? Då är du välkommen att höra av dig till Marie Eriksson, Pernilla Liedgren eller Julia Callegari som är ansvariga och forskare i projektet så berättar vi mer.

Marie Eriksson, lärare och forskare i socialt arbete på Linnéuniversitetet:
marie.eriksson@lnu.se
Telefon: 0470-708056

Pernilla Liedgren, professor i socialt arbete Örebro universitet:
pernilla.liedgren@oru.se
Telefon: 019-301092

Julia Callegari, lärare och forskare i socialt arbete på Mälardalens universitet
julia.callegari@mdu.se
Telefon: 016-15 32 78

Här hittar du mer information om projektet och om vad det innebär att delta. 

Intresseanmälan till studie

Behandling av personuppgifter
När din intresseanmälan är inskickad kommer Örebro universitet att behandla dina personuppgifter, med syftet att administrera din intresseanmälan. Uppgifterna kommer att behandlas fram tills dess att administrationen av aktuell aktivitet är avslutad.

Mer information om hur Örebro universitet hanterar personuppgifter finns på följande sida: Behandling av personuppgifter vid Örebro universitet.

Jag förstår och godkänner att Örebro universitet behandlar mina personuppgifter i enlighet med ovan angivet ändamål och gällande dataskyddslagstiftning.