FILM: Örebro universitets nya rektor: ”Det ska bli superroligt”

Åke Ingerman tillträder som rektor på Örebro universitet i sommar.
Här svarar han på tre korta frågor om sin syn på lärosätets utveckling på kort och lång sikt.

Vad ska bli roligast?

–  Just nu är jag ju nyfiken och laddad på att lära mig allt om Örebro universitet som jag inte redan visste. Det ska faktiskt bli superroligt. Jag tycker om att komma in i nya sammanhang. I uppdraget finns det en massa saker och ting som är väldigt spännande. Utsikten. Möjligheten att hjälpa utbildning och forskning att komma ett steg framåt. Bredden i uppdraget. Alla de sakerna är väldigt roliga.

–  Men det finns ju också stråk av allvar. Akademin är i en orolig tid och det är väldigt viktigt att den framtidstro, möjlighet och styrka som finns vid ett universitet fortsätter att fungera och drivs framåt.

Vad vill du utveckla?

– Det är förstås en väldigt välfungerande organisation på många sätt redan, men jag tänker att man kan skruva lite grand. Vi kan spetsa utbildningen lite. Forskningen kanske kan ta några steg framåt.  Både genom att konsolidera basen och vässa spetsen.

Sen tänker jag också att det är viktigt att bygga organisatoriska förutsättningar för att öka den strategiska kapaciteten för fakulteterna, institutionerna och forskningsmiljöerna. Så att de själva kan bedöma “hur tar vi oss vidare framåt?” och försöka ge dem förutsättningarna för det.

Var vill du att Örebro universitet ska vara om tio år?

–  Jag brukar tänka på det som ett modernt universitet som har förmågan att se omvärlden och svara på det, ett snabbfotat universitet. Jag tänker ett universitet med spets, som märks både på den nationella och internationella arenan. Där både vi på Örebro universitet och andra vet vad vi har för mervärden och vad vi kan tillföra. Ett universitet som har en stark lokal förankring, samtidigt som det också har mer av en metropolitisk karaktär och inflöde av personer och idéer.

Text: Jesper Mattsson
Foto: Lukas Nyberg