1. ALLMÄN INFORMATION
Örebro universitets högskolepedagogiska kursutbud är utarbetat i enlighet med de rekommendationer om omfattning, mål och behörighet för behörighetsgivande högskolepedagogisk utbildning som antogs av Sveriges Universitets- och Högskoleförbund (SUHF) 2016-04-14, bland annat för att underlätta ömsesidigt erkännande av kurserna lärosäten emellan. Vid Örebro universitet ges kurserna som personalutbildning.
I kursen Att leda pedagogisk utveckling arbetar deltagarna med följande av SUHF:s mål för behörighetsgivande högskolepedagogisk utbildning
Deltagaren ska
- kunna använda relevanta nationella och lokala regelverk samt diskutera samhällets mål med den högre utbildningen och det akademiska lärarskapet i relation till den egna praktiken och studenternas medverkan i utbildningen,
- kunna tillvarata, analysera och kommunicera egna och andras erfarenheter samt relevanta resultat av forskning som grund för utveckling av utbildning och av den egna professionen.
2. Om kursen
Att leda pedagogisk utveckling motsvarar 80 arbetstimmar, det vill säga 2 veckors heltidsstudier, och kursplanen är beslutad av föreståndaren för Högskolepedagogiskt centrum 2024-03-14 och reviderad 2024-11-13.
2.1. Kursens mål
Efter avslutad kurs ska deltagaren kunna
- identifiera möjligheter och utmaningar i den praktik som leds och i dess förutsättningar,
- reflektera över ledarskapets betydelse, förutsättningar och utformning,
- formulera en vision för det egna ledarskapet, samt
- formulera mål för konkret utvecklingsarbete och handlingsplan för ledning av utvecklingsarbetet.
2.2. Kursens innehåll
I kursen arbetar deltagarna med att utveckla sitt ledarskap för pedagogisk utveckling i den kontext de befinner sig. Varje deltagare kommer under kursen kartlägga den praktik de leder, formulera en vision för det egna ledarskapet och skapa en handlingsplan för ledning av närliggande pedagogiskt utvecklingsarbete. För inspiration, vetenskaplig grund och kontextuell relevans kommer kurstillfällena uppmärksamma goda exempel samt teorier och styrdokument som kan ge stöd i arbetet som ledare.
2.3. Studieformer
Som studieformer används presentationer, seminarier och eget utvecklingsarbete. Läraktiviteterna genomförs enskilt, i hel grupp och i mindre diskussions- eller arbetsgrupper. Kursmaterial och kursinformation publiceras på Örebro universitets lärplattform.
2.4. Närvarokrav
Eftersom det kollegiala utbytet av erfarenheter och kunskaper är ett viktigt inslag på kursen ställs ett högt krav på närvaro. Vid förhinder ska deltagaren kontakta kursansvarig i god tid för en diskussion om hur läraktiviteten kan genomföras eller kursinnehållet inhämtas på annat sätt. Vid en närvarograd lägre än 75% måste deltagaren gå om kursen.
2.5. Examination
Kursen examineras i en kamratgranskad läslogg, ett examinerande seminarium med muntlig redovisning och en skriftlig inlämningsuppgift.
Att leda pedagogisk utveckling examineras med betygsstegen U (Underkänd) och G (Godkänd). Vid ett underkänt resultat har deltagaren rätt till omexamination under två år efter ordinarie examination. Vid frånvaro från examinationsseminariet har deltagaren möjlighet att förbereda och delta i ett examinationsseminarium under efterföljande kurstillfällen, såvida inte en likvärdig examinationsgrupp kan sammankallas.
2.6. Litteratur
Kurslitteratur meddelas vid kursstart.
2.7. Kursintyg
Efter avslutad kurs utfärdas kursintyg.
3. Krav på tidigare kunskaper
Den som har en akademisk examen om minst 180 hp är behörig att söka kursen.
Läs kursplanen som pdf.